Teknolojinin hüküm sürdüğü kişisel blog

Turkcell TV+ İncelemesi

turkcell tv+ logo

Herkesin epeydir dillendirmeye başladığı Turkcell’in TV servisi, dün Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve  Turkcell Genel Müdür yardımcısı Cenk Bayrakdar tarafından tanıtıldı. TTnet’in Tivibu hizmetine rakip olarak düşünülen Turkcell TV+, sadece Turkcell’lilere değil Turkcell Superonline’lılar için de hizmet verecek. Ben de dün kullanıma açılan bu hizmeti sıcağı sıcağına inceleme fırsatı buldum. Artıları ve eksileri ile düşüncelerimi aktarmak istiyorum…

Genel

Yazının başında da dediğim gibi aslında epeydir beklenen bir hizmetti. Her ne kadar Tivibu’da olduğu gibi ‘3 ekranda birden’ hizmete girmesine kesin gözüyle baktıysam da şu an için sadece web ve cepte kullanılabiliyor. Ama bir ay önce bazı teknoloji sitelerine düşen ‘Turkcell Superonline IPTV servisi için Huawei ile işbirliği içinde’ haberi doğru ise Turkcell TV+’ın yakın bir zaman içerisinde televizyon ekranlarına da girmesi öngörülebilir.

Uygulamanın iOS ve Android platformlarında uygulamaları mevcut. Bilgisayarda ise herhangi bir uygulamaya gerek duymadan web tarayıcınızda çalışıyor.

Tabii en önemli soru kota 😀 Turkcell TV+, 3G paketleri ve Superonline tarifeleri dışında. Yani kota veya paket aşımı gibi bir sorun yok.

Paketler

Turkcell, TV+ için 4 ayrı paket tanımlamış: Başlangıç, Standart, Sinema ve Lig TV.

Başlangıç paketinde 42 kanal, diziler ve filmler (filmler kiralama yöntemi ile izleniyor, bir film 2-4 TL arası) var. Bu pakette cepten canlı yayın izlenemiyor. Fiyatı ayda 1.90 TL. Ayrıca bu paket Haziran’a kadar Turkcell ve Turkcell Superonline’lılara bedava.

Standart pakette Başlangıç paketine ek olarak cepten ve 3G’li cihazlardan izlenebiliyor. Bu paketin fiyatı ise 5.90 TL.

Sinema paketinde ek olarak diğer paketlere göre daha fazla tanımlanmış filml mevcut. Fiyat 9.90 TL.

Lig TV paketinde ise Başlangıç ve Standart paketinin özelliklerinin yanında Turkcell sim kart girebilen cihazlardan (telefon, tablet vs.) 3G üzerinden Lig TV canlı yayını izlenebiliyor. Fiyat ise 14.90 TL.

İzlenimlerim

Dün tanıtımdan sonra kullanmaya başladım. Deneyimlerim gayet olumlu. Kanal ve zamanda gezinme geçişleri gayet hızlı. Görüntü kalitesi makul seviyede. Kullanım sırasında beğenmediğim kısım kanal listesi düzeni oldu. Kanallar biraz karışık bir şekilde sıralanmış keşke kullanıcıya sıralama imkanı verilseydi.

Birçok popüler dizi, arşivde mevcut. Hatta 2 tane yarışma programı da gördüm 😀 Dizilerde reklamlar kaldırılmış bu gayet sevindirici. Ayrıca eğer bir diziyi daha önceden izleyip yarım bıraktıysanız kaldınız yerden devam etme seçeneği bulunuyor. Bu da iyi düşünülmüş.

Film izleme imkanım olmadı henüz. Arşivde de fazla bir film seçeneği göremedim açıkçası. Tabii ilerde seçeneklerin artacağı kesin.

TV ve dizi izlerken ekranın altındaki “like” butonuna tıklandığında Facebook ve Twitter üzerinden istediğiniz mesajı yollayabiliyorsunuz. Ayrıca Turkcell TV+’ı kullanan arkadaşlarınızın o an ne izlediğini de görmeniz mümkün.

Genel Değerlendirme

Henüz yeni bir hizmet olduğu için yapılan değerlendirmeler ne kadar doğru olur bilmiyorum ama benim izlenimlerim şimdilik olumlu. Tek beğenmedim nokta (belki biraz ayrıntı ama) görüntüyü tam ekran yapınca yandaki menü çok geç kayboluyor. Görüntü kalitesi dediğim gibi makul fakat biraz daha iyi olabilirmiş. Keşke 2-3 tane de HD kanal olsaymış diye de düşünüyorum. Kanal sayısı şu an az gibi fakat ilerde muhakkak eklemeler yapılacaktır.

Paket fiyatları da makul seviyede. Eğer 3G’li tabletiniz veya netbook’unuz varsa LigTV paketini alıp cihazınızı da televizyona bağlayarak gayet uygun bir fiyatla maçları izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Paylaş:

Utku Sakallıoğlu, 1990 yılının bir Mayıs günü Giresun’da hayata geldi. Doğumu esnasında ilk dakikalarda beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle Beyin Felci olarak da bilinen Cerebral Palsy‘li olarak hayata tutunmuştur.  >>

Buralardayım
Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir