Teknolojinin hüküm sürdüğü kişisel blog

Tatilde internet: TP-Link M5250 İncelemesi

 

Yaz gelince en büyük dertlerden biri de internet. Her ne kadar bir sene boyunca bu tatili beklemiş olsanız da insan evindeki biricik internetten uzakta olunca kendini yalnız hissediyor (bir internet bağımlısının konuşmasını dinlediniz). Özellikle bir aylık tatil için yazlıklara internet bağlatma (ya da bağlatamama mı demeliydim?) sorununa ya da ülkemizin bence en büyük sorunlarından biri olan “otel wifi”‘ı rezaletine çözümü bu cihazda bulabilirsiniz.

Bu gibi sorunlara sunulan çözüm operatörlerin sağladığı mobil internet çözümleri. Turkcell’in Vınn’ı, Avea’nın Jet’i, Vodafone’un ise Vodem’i var fakat bu USB stick formatındaki cihazların kötü yanı tek bir cihazda kullanabilmek. Birden fazla bilgisayarınız ya da bilgisayarın yanında tablet gibi sadece Wifi kullanarak internete çıkabilen cihazlarınızı da kullanmak istiyorsanız bu çözümler size uymuyor. Bu üç operatörün de Wifi’lı 3G modemleri de bulunmakta fakat sundukları cihazlar 12 ay veya 24 ay süreli internet paketleri ile satılıyor. Yılda en fazla 2 ay kullanacağım bir cihaz için neden 12 ay veya 24 ay para ödeyeyim ki?

Bu cihaz ile bu sorunu çözmek mümkün. Cihazın nasıl bir şey olduğunu en kolay nasıl anlatabilirim diye düşündüm, eğer akıllı telefonlardaki hotspot özelliğini biliyorsanız bu cihazı sadece hotspot özelliği açık olan ekransız bir telefon olarak düşünebilirsiniz. İçerisine bir sim kart takarak o hatla internete bağlanıp 10 farklı cihazı aynı anda internet sunabiliyor.

Kullanımı basit denebilir. Bir kez ayarladıktan sonra bir daha kurcalamanız gerekmiyor. Ama TP-Link’in diğer ağ ürünlerinde olduğu gibi cihazın arayüzü Türkçe değil. Fakat aşağıdaki ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi basit bir İngilizce kullanılmış ve ayrıca kolay kurulum seçeneği ile 3-4 adımda cihazı kullanılabilir hale getirebiliyorsunuz.

Peki içine sim kart almak için illaki yeni bir hat mı almamız gerekiyor? Bulabilirseniz kullanılmayan faturasız bir hat ile kullanılabilir ya da benim yaptığım gibi Turkcell’den data hattı açabilirsiniz Diğer operatörlerde var mı bilmiyorum ama vardır diye tahmin ediyorum.

Data hattı nedir bilmeyenler için açıklamak gerekirse: sadece internetinden yararlanabildiğiniz, aramaya ve SMS’e (operatöre yolladığınız SMS’ler hariç) kapalı hat. Ben Turkcell’den böyle bir hat alarak hat sorununu çözdüm. Data hatların internet paketleri de normal hatlardan farklı oluyor ama Turkcell’de faturasız internet paketleriyle fiyat olarak bir fark göremedim.

Cihaza gelince, üzerinde tek bir tuş bulunuyor. Üç tane bildirim ledi mevcut. Biri pil durumunu, biri internet bağlantısını, diğeri ise wifi durumunu gösteriyor. Bir üst model olan M5350’de ekrandan cihaz açıkkenki kullanım miktarını, Wifi’a o anda kaç cihazın bağlı olduğunu da okumanız mümkün fakat aradaki fiyat farkı 100 lira olunca insan bir adım geri atıyor haliyle. Cihazın tasarımı ve ağırlığı fena değil. Ben sadece arka tarafının bir bölümü niye piano black yapılmış ona takıldım. Bu, piano black yüzeylerden nefret ettiğim için de olabilir tabii.

Cihazın içinde birde Micro SD yuvası bulunuyor fakat sanmayın ki kartı takınca Wifi üzerinden karta erişebileceğim! Cık ı-ıh! Katiyen! Asla! Öyle bir şey yok! Ne işe yarıyor derseniz cihazı kablo ile bilgisayara başlarsanız nur topu gibi bir kart okuyucunuz oluyor. Bunun haricinde yazılım güncellemelerini de bu yuva üzerinden yapabileceğimiz belirtilmiş fakat cihaz çıkalı 2 sene olmuş ve hiçbir güncelleme yayınlanmamış. Yani bu kart yuvası eğer bir kart okuyucuya ihtiyacınız yok ise hiçbir işinize yaramayacak.

Cihazın üzerinde bir adet micro USB girişi bulunuyor. Bununla dediğim gibi Micro SD kartınızı bilgisayara okutabilir ya da bilgisayardan veya direkt adaptöre bağlayarak şarj edebilirsiniz. Bu arada belirteyim cihazın kutusundan adaptör çıkmıyor. Üzerinde USB çıkışı olan herhangi bir adaptör ile elektriğe bağlamanız mümkün.

2000mAh Lityum iyon bataryası bulunuyor. TP-Link sitesinde tipik bir kullanımda 7 ila 10 saat arasında, yoğun bir kullanımda ise 6-7 saatlik ömrü belirtmiş. Bataryası kullandığım kadarıyla fena değil. Fakat tek şikayetim şu oldu: Cihazın üzerindeki batarya simgesinde üç diş görünüyor fakat bu dişler şarj bittikçe azalmıyor. Şarj bitmeye yakın o simge yeşilden kırmızıya dönüyor. Yani o simgeye bakarak “oh ne güzel şajı bitmemiş daha” dememek lazım. Ben yanıldım, siz yanılmayın. Şarj aletine ya da USB ile bilgisayarınıza bağladığınızda sınırsız bir kullanım ömrü sağlamış oluyorsunuz onu da ekleyeyim. Cihaz yoğun kullanım sırasında ısınıyor. Özellikle havanın sıcak olduğu bir günde hele de plaj falan gibi daha da sıcak bir ortamda kullanılacağı zaman korumaya almak gerekebilir.

Cihaz HSPA+ destekliyor. Yani teorik olarak da olsa 21 Mbps download, 5 Mbps upload hızını görmeniz mümkün. Tabi bunun için o anda bağlı olduğunuz baz istasyonunun HSPA+ (diğer bir değişle çift taşıyıcılı) yayını yapıyor olması gerekiyor. Ben cihazı test ederken 9 Mbps hızı gördüm fakat tamamen baz istasyonuyla ilgili olduğu için hız konusunda yorum yapmayacağım fakat bu hızın bile sizi tatmin edeceğini düşünüyorum.

Son olarak cihazın fiyatına ve alternatiflerine bakalım. Cihazı ben 9 Haziran 2015’de Kliksa’dan kargo dahil 149 TL’ye almışım. İçine sim kart takılan her cihaz için devletimizin minimum 100 TL vergi aldığını düşünürsek kabaca 49 liraya falan almış oluyorsunuz aslında ki bence gayet ucuz bir fiyatı var. Nerede ve nasıl kullanacağınıza bağlı olarak alternatifleri de mevcut… Yukarda bahsettiğim bir üst modeli olan TP-Link M5350 250 lira. Bunun haricinde yine TP-Link’in TL-MR3040 ve M5360 modelleri bulunuyor. Bu cihazlar ek olarak powerbank özelliği ile telefonunuzu veya tabletinizi şarj etme özelliğine sahip.

Tercih ve kullanım tarzınıza göre yukardaki modeller arasında bir tercih yapabilirsiniz…

Etiketler:

Paylaş:

Utku Sakallıoğlu, 1990 yılının bir Mayıs günü Giresun’da hayata geldi. Doğumu esnasında ilk dakikalarda beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle Beyin Felci olarak da bilinen Cerebral Palsy‘li olarak hayata tutunmuştur.  >>

Buralardayım
Kategoriler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir