Teknolojinin hüküm sürdüğü kişisel blog

Superonline Karmaşası

1 yıldan fazla olmuş ben Superonline’a geçeli. Tabi benim aldığım zaman adı henüz Superonline değildi, Quik Net idi. Geçen sene Eryaman’da satışa başladıkları zaman biz teknologlarda bir heyecan, bir coşku olmuştu. Yıllardır sadece ismini bildiğimiz fiber internet kapımıza gelmişti. “Lan Japonya’da 100Mbps internet varmış hacı! Yemin ediyorum boşuna yaşıyoruz biz!” muhabbetleri kısmende olsa bitecekti artık. Artık bizimde altımızdan 100Mbps’lık internet akacaktı… Hayalini bile kuramadığımız internet hızıyla tanışmamıza ramak kalmıştı artık. Konuyu niye bu kadar dramatikleştirdim ki ben şimdi 🙂

Neyse işte kapıya broşürler gelmeye başladı. Sonra tanıtım için ekipler gelmeye başladı. Kapı kapı dolaşıp “Bizim internet şöyle iyi böyle iyi” yok işte “3-4 ay içinde IPtv ve Voip başlayacak!” (Voip daha bu ay başladı, IPtv için hâlâ 3-4 ay içerisinde deniliyor) falan filan… Neyse araştırdık bir iki ay, ölçüp biçtik ve sonunda karar verip aldık. Geldiler kurdular modemi falan açtık denedik hızı 20Mbps’i gördük. Tabi o zamanlar TTnet hala 1Mbps… 1’den 20’ye geçince tabi bir hoş olduk… Kurulumu yapan abiyle dertleştik biraz. “Ankara’daki altyapıyı yapan firma hiç iyi yapamamış, hiç içimize sinmedi” dedi. Ben de “olur abi dert yapmayın böyle şeyleri” dedim. Geldi omzumda ağladı “beni müşterilerime rezil edecekler” dedi. “Abi bizim kurulum?” deyince doğruldu bi ciddileşti. Kurulumu yaptı “al sana bide kalemle not defteri vereyim” dedi ve gitti.

Aradan 3-4 ay geçti 2-3 kısa süreli kopma haricinde hiçbir sorun yaşamadık. Taaa ki Eylül ayına kadar! Eylül ayında hiçbir download yapmadığım halde bir günde (o zamanlar günlük kota görülebiliyordu) 10GB veri indirdiğimi gördüğümde ufak çaplı bir kriz geçirdim. O  ay bir arkadaşıma da 300GB gelince anladık ki bu işte bir yanlışlık var. Başvurduk incelensin diye tabi ki tahmin edileceği gibi hiç bir şey elde edemedik. Paşa paşa ödedik faturamızı.

Bu olay haricinde hiç bir sorun yaşamadan 1 yılı devirdik. Yeri geldi bütün TTnet’lilerin yurt dışı çıkışları çöktü sadece Superonline’lılar kaldık MSN’de, yeri geldi Speedtest‘ten aldığımız sonuçlarla havamızı attık.

Sonra yanlış hatırlamıyorsam Nisan ayında, tarifelerde akıl almaz bir değişiklik yapıldı. Önce herkes şaka falan sandı ama değildi. İnsanlar, TTnet’in “sınırsız ama sınırlı” paketlerinden kaçarken Superonline’ın “adil kullanım” çılgınlığına kapıldı! Böylece “adil kullanım” adı altında insanları sömürme furyasına Superonline da katılmış oldu.

Neydi Superonline’ın adil kullanım sınırı?
Müşterilerimiz:

  • 10 Mbps hız için aylık 50 GB,
  • 20 Mbps hız için aylık 100 GB,
  • 50 Mbps hız için aylık 250 GB,
  • 100 Mbps hız için aylık 500 GB,

download yaparak ya da upload hızının 10 katı kadar GB upload yaparak Adil Kullanım Koşulu uygulamasına tabi olmadan hizmetlerimizden yararlanabilmektedir. Adil Kullanım Koşulları 15 Nisan 2010 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Ay içinde bu adil kullanım koşullarına tabi olacak kullanıcılarımızın, ilgili ay sonuna kadar download hızları 512k, upload hızları 128k olarak sınırlandırılacaktır.

Superonline belkide dünyada bir ilki gerçekleştirerek Upload’a da kota koydu! Tabii ki tahmin edileceği gibi interaktif sözlüklerde ve forumlarda bu konu çok tartışıldı. İnsanlar -bence haklı olarak- tepkilerini dile getirdi. 512Kbps’e düşmek zorunda olmaktan haklı olarak isyan etti. Bu konuda mail kanalıyla Superonline’a sitem edenler hep aynı yanıtı aldı:

Superonline Fiber İnternet hizmetinden yararlanmakta olan müşterilerimizin % 95’ten fazlası, hali hazırda Adil Kullanım Koşulları ile belirtilen limitlerden daha düşük miktarda data kullanımı yapmaktadırlar ve bu müşterilerimiz belirtilen bu uygulamadan hiçbir şekilde olumsuz etkilenmeyeceklerdir.

Burada tabi şunu söylemeden de geçemeyceğim: Superonline Türkiye’de hiç kimsenin kolay kolay cesaret edemeyeceği bir işe elini atarak büyük bir işe atıldı. Tamam ama bu işe girmeden önce bunun suistimal edilebileceği ya da altyapının kaldıramayacağı önceden tahmin edilebilecek bir şeydi. Ya ona göre bir altyapı yapacaksın ya da altyapına göre tarife belirleyeceksin.

Bu kadar yazdık şimdi bir sonuca bağlamak lazım. Bu kadar şeye rağmen bana sorsalar ki Superonline mı TTnet mi diye her şeye rağmen Superonline derim. Ama Superonline’ın müşterileriyle olan ilişkisi ve verdiği değer TTnet’ten bin kat kötü olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Etiketler:

Paylaş:

Utku Sakallıoğlu, 1990 yılının bir Mayıs günü Giresun’da hayata geldi. Doğumu esnasında ilk dakikalarda beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle Beyin Felci olarak da bilinen Cerebral Palsy‘li olarak hayata tutunmuştur.  >>

Buralardayım
Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir