Teknolojinin hüküm sürdüğü kişisel blog

Lityum Iyon pillerin şarj meselesi

Yine bir “kenarda dursun biri sorunca linkini yollarım” köşesine hoş geldiniz 😀 Cep telefonundan, laptopa, el süpürgesinden, Mp3 çalara her türlü şarjlı cihazlarda kullanılan ve yakın bir gelecekte de değişmeyeceği öngörülen Lityum İyon (Li-ion) pillerin kullanımı meselesi her zaman en çok sorulan sorulardan biridir. Genelde yeni bir cihaz alındığında sorulur bu sorular. Fazla detaya girmeden soru cevap şeklinde en çok duyduğum soruları cevaplarıyla birlikte veriyorum, hayrını görün!

1- İlk şarj kaç saat olmalıdır?
Lityum İyon pillerde ilk şarj önemli değildir istediğiniz kadar şarj edin.

2- Laptop’ı pille mi kullanayım, elektrikle mi?
Bu biraz kullanım şekliyle ve tercihe bağlı bir seçenek. Yine de bir fikir vermek için şunlar aklınızda bulunsun: Bilgisayarınız fazla ısınıyorsa ya da bilgisayarınıza fazla yükleniyorsanız (oyun oynamak, full hd film izlemek vs.) veya çok uzun süre açık bırakıyorsanız pil yerine elektrik kullanmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü sıcağa maruz kalan pilin ömrü azalır. Hazır sıcaklık demişken yazın laptoplarınızı arabada bırakmayın. En azından bagaja koyun.

3- Pili tam bitirmek ömür uzatır mı?
En çok yanlış bilinen bilgi de budur. Pili tam olarak bitirmek pilin ömrünü uzatmaz aksine kısaltır. 100 defa tamamen boşalan bir pil, kapasitesinin %70-80’ini kalcı olarak kaybeder. En makbulü güç göstergesi %15-5 olduğunda (zaten o civarda uyarı çıkar) şarja takmaktır. Bu konuda önerilen bir diğer şey ise sürekli prize takılı olarak kullanılan cihazların ayda en az 2 kez şarj düzeyini %15-5 oranına kadar düşürüp tekrar şarj etmektir.

4- Şarj dolduktan sonra cihazı şarjda bırakmak doğru mudur?
Çoğu güncel laptopta bu sorunu önleme amaçlı birçok önlemler (batarya %100’e geldiğinde elektriği kesme gibi) geliştirilse de yinede şarjda bırakmak pek doğru bir davranış değildir. Cep telefonlarında ise genelde bu önlemler yoktur (varsa da ben bilmiyorum). Çoğu marka (hatta hepsi) “batarya dolduktan sonra en kısa sürede şarj aletinden çekin” demektedir.

5- Pili kullanmayacağımız zaman boş mu bırakmak lazım dolu mu?
En önemli noktalardan biri budur. Eğer laptop’ınızı pilsiz yani elektrikle kullanacaksanız, kenara koyacağınız pili ne tamamen boş, ne de tamamen dolu bırakın. %100 dolu bir pil oda sıcaklığında 1 sene beklerse kapasitesinin %25’i geri dönülmez bir şekilde kaybolur. Tamamen boş bırakmak ise bu oranı %30-35 oranına çıkarır. Bu senaryo için en optimum şarj seviyesi %30-40 arasıdır. Bu düzeyde bırakılan bir pilin kapasitesi bir sene içerisinde %2 ile %4 arasında kalıcı olarak kaybolur (ki normal kullanımda bile bu oran en az %10-15’dir).

Etiketler:

Paylaş:

Utku Sakallıoğlu, 1990 yılının bir Mayıs günü Giresun’da hayata geldi. Doğumu esnasında ilk dakikalarda beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle Beyin Felci olarak da bilinen Cerebral Palsy‘li olarak hayata tutunmuştur.  >>

Buralardayım
Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir