Teknolojinin hüküm sürdüğü kişisel blog

İnternetten reklamsız ve kaliteli film/dizi izlemek – Popcorn Time

 

Yıllardır en büyük sorunumuz bu herhalde. Bir zamanlar bana en çok gelen soru “film ve dizileri nereden izliyorsun?”du. Pek çoğunuz gibi benim de izlediğim ilk yabancı dizi Lost’tu. Sanırım 2007 senesiydi başladığımda. Ta o zamandan beri dizileri ve filmleri hep torrentten indirerek izledim. Site önerisi isteyenlerden bi yerde gına geldiği için torrent nedir nasıl kullanılır isimli bir blog yazısı bile yazdım!

Giderek seyrekleşse de hâlâ gelen bir soru. Seyrekleşmesinin en büyük sebebi istenmeyen ot gibi her yerde çıkan film/dizi izleme siteleri. “FULL HD HEMEN İZLE! HEMEN HD İZLE! TAKILMADAN FULL HD İZLE” gibi aynı cümlenin kelimelerini, olabilecek bütün olasılıklarla yanyana dizerek yapılan SEO çalışmalarıyla Google’da az daha yukarda olma peşindeler. En ünlülerinden biri olan DiziMag’in kapanmasının üzerinden tam bir sene geçmiş.

Bu abidik gubidik siteler artık akıllandılar ve videolarını vkontakte gibi sitelere upload ederek hem bir şekilde yasal olarak sorumluluk almıyorlar hem de gördüğüm kadarıyla hız ve kalite açısından epey daha verimli bir iş yapıyorlar. Tabii bu kadar kaliteli videolarla altyazıları nerede gömüp de nereden upload ediyorlar akıl sır ermiyor! Bide aynı gün yapıyor keratalar! On dakikalık HD videoyu YouTube’a yüklemek için 2 saat beklediğimi bilirim! Neyse…

“Nerde çokluk orda bokluk” önermesi burada da işliyor pek tabii… Bu siteler tam bir virüs yuvası! Bile isteye ya da reklam alanlarını dolduran dingillerin oyununa gelerek bu virüs tuzağına kullanıcıları sürüklüyorlar. “İnternetten film/dizi izlerken bilgisayarıma bir haller oldu” diyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

tumblr_inline_mjo19swq161qz4rgp

Peki bu işin daha insani bir çözümü var mı? Var. Belki duymuştursunuz özellikle ABD’de ve İngiltere’de çok kullanılan Netflix isimli bir sistem var. Ben bu yazıyı yazarken yani 6 Aralık 2014 Tarihinde 74 ülkede kullanılabilen bir hizmet. Gittikçe Türkiye’ye yaklaşsa ne zaman geleceği ve hatta gelip gelmeyeceği meçhul. Ayda bir sinema bileti kadar ücret vererek istediğiniz kadar HD film ve dizi izlemeniz mümkün. Bu konu ve getirdiği belalar hakkında detaylı bir yazı yazacağım, şimdi burada kalabalık etmek istemiyorum…

Netflix gibi Hulu, Apple TV, Xbox gibi platformlar da aynı işi benzer şekilde yapıyor fakat onlar da Türkiye’ye hizmet vermiyor. En azından henüz… VPN kullanmak gibi türlü taklalarla Türkiye’de de bu hizmetleri kullananlar yok değil fakat hem maliyetli bir iş hem de bilgi birikimi gerektiriyor.

Gelelim yazının ana konusuna. “Netflix’in korsan versiyonu” olarak takdim edilen Popcorn Time. Tek bir programla binlerce filmin ve yüzlerce dizinin elinizin altında olduğunu düşünün. Üstelik ne reklam var ne virüs var ne de bozuk görüntü kalitesi! Hayaldi gerçek oldu!

Popcorn Time çıkalı aslında çok oldu ama ilk çıktığında türlü sorunlar vardı. Hatta bir ara sinema endüstrisinin baskılarıyla kapatıldı! Allahtan açık kaynaktı da gönüllüler el atıp yeniden dirilttiler. Bu yazıyı çok geç yazıyorum aslında Mart-Nisan’dan beri bekletiyordum, türlü sorunlar vardı özellikle de altyazı kısmında ama iyiki de bekletmişim. Şu andaki son sürümünü (0.3.5-3) bir haftadır deniyorum hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Mantığını basitçe özetlemek gerekirse aynen torrentte olduğu gibi “kaynaklar”dan veri çekerek size stream eden bir program. Daha da basiti: YouTube gibi düşünün indirmeden izlemece! Programı kullanmak için hiçbir şey bilmenize gerek yok. Tıkla-izle mantığıyla yapılmış. Arayüz, program ilk açıldığında İngilizce fakat ayarlarda Türkçe dil desteği bulunmakta.

Türkçe altyazı desteği pek çok filmde ve dizide var. Fakat yeni çıkan dizi bölümlerinde ve yeni çıkan filmlerde altyazı henüz olmayabiliyor. Onun da çözümü var. Eğer elinizde Türkçe altyazı dosyası varsa, altyazı dosyasının konumunu programa göstererek altyazılı bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Türkçe altyazı oynatmada karakter sıkıntısı yaşayanlar için aşağıda video hazırladım izleyebilirsiniz.

Pek çok film ya 1080p ya da 720p. Bunun seçimi size kalmış. Hem kotanıza hem de internet hızınıza göre karar vermeniz gerekecek. Diziler genelde 480p olsa da görüntü kalitesi kullanılan dosya formatından olsa gerek gayet izlenilebilir durumda.

İyi seyirler!

Etiketler:

Paylaş:

Utku Sakallıoğlu, 1990 yılının bir Mayıs günü Giresun’da hayata geldi. Doğumu esnasında ilk dakikalarda beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle Beyin Felci olarak da bilinen Cerebral Palsy‘li olarak hayata tutunmuştur.  >>

Buralardayım
Kategoriler

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir