Teknolojinin hüküm sürdüğü kişisel blog

Fibere Rekabet Geldi(!)

 

Bu yıla atak başlayan Türk Telekom geçen hafta düzenlediği etkinlikle artık evlere kadar fiber, yani FTTH hizmetini vereceğini açıkladı. Daha önce saha dolaplarına kadar fiber, sonra bakır kablo ile hizmet veren Türk Telekom bunu bir adım daha ileri götürüyor. Toplantıda ifade edilenlere göre Türk Telekom şu an itibariyle Türkiye sınırları içerisinde 150 bin 600 km fiber altyapısına ulaşmış durumda. Yine ifade edilene göre Türk Telekom’un fiberi şu an 750 bin haneye ulaşabiliyor. Bu sayının yıl sonunda 3 milyon haneye ulaşması planlanıyor. Fiber alanında en büyük rakip olan Turkcell Superonline’ın son açıklamalarına göre ise, Superonline şu an itibariyle 1 milyon haneye Fiber İnternet ulaştırmış durumda. Abone sayısı ise yaklaşık 260 bin.

Burada bazı kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılan bir nokta var yeri gelmişken hatırlatayım o da şu: bu hizmet sadece TTnet’in vereceği bir hizmet olmayacak. Türkiye’deki internet sağlayıcıları yazımda da belirttiğim gibi ADSL hizmeti sunan diğer internet servis sağlayıcıları (İSS) doğal olarak Türk Telekom’un altyapısını kullanmakta. Yani her ne kadar şu ana kadar ses seda çıkmasa da diğer İSS’lerin de yakın zamanda kendi fiber tarifelerini açıklamaları öngörülüyor.

Aslında TTnet bir süredir “Fiber” adı altında bir hizmet sunuyordu fakat konuyu derinlemesine bilenler o hizmetin aslında VDSL olduğunu biliyordu. Türk Telekom’un fiberinin nereye kadar geleceği, nereden sonra bakır kablo üzerinden gideceği hakkında tam bir açıklama yok (yada ben göremedim). Benim tahminim saha dolaplarıyla apartmanlar arasındaki kabloların fiber kablolarla değiştirilmesi yönünde. İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

Ücretlendirme

TTnet’in açıkladığı tarife ücretleri açıkcası beni biraz umutsuzluğa sürükledi. Tam sonunda fiber tekel olmakan kurtulacak, rekabet gelecek, fiyatlar düşecek derken, TTnet beklemediğim tarifeler açıkladı.

Hemen karşılaştırmalı tablo ile tarifelere bakacak olursak:

Fiber fiyat karşılaştırma

En fazla tercih edilen paketler olan limitsiz paketlere bakarsak TTnet’in en ucuz limitsiz paketi 65 lira gibi bana göre biraz uçuk bir seviyede. Rakibi Turkcell Superonline’ın aynı seviyedeki paketi 24 lira daha ucuz. Hatta Superonline’ın iki kat daha fazla adil kullanım sınırı olan paketi bile TTnet’ten 6 lira daha ucuz. Hızlar arttıkça aradaki makas kapansa da genel olarak tercih edilen paketler 20 Mbps olduğu için Turkcell Superonline daha avantajlı görünüyor.

Bu arada her ne kadar son kullanıcı için fazla önem taşımıyor gibi görünse de TTnet’in Upload hızı benim dikkatimi çekti. Tüm paketler için Upload hızı 1 Mbps olarak belirlenmiş. Superonline’da ise 20 Mbps’lik paketler için Upload hızı 5 Mbps.

Bir diğer konu Adil Kullanım mevzusu. Superonline kullanıcılarının en fazla şikayet ettiği konu. TTnet’in tarifelerini incelerken bir an için bu konuda ümitlenmiştim ama ümitlerim boşa çıktı. Artık internet sitelerinin içeriği bu kadar dolu ve kullanıcılar deli gibi video izlerken 20 Mbps gibi bir hızdan 1 Mbps’e düşürmenin nasıl bir acımasızlık olduğunun değerlendirmesini size bırakıyorum 😀 Bu işe bir orta yol bulunmalı, en azından hız kademeli olarak düşürülmeli diye düşünmekteyim.

Tabii yukarıdaki paketlerin yanında birde Turkcell Superonline’ın VoIP hizmetinin olduğunu da hesaba katmak gerek. Yukarıdaki paketlerden birini seçip, ev telefonunuzu Superonline’a taşıdığınızda 3 ay boyunca her yöne aylık bedava 100 dakika konuşma paketine de sahip oluyorsunuz. 3 ay sonunda ise Türk Telekom’dan her anlamda (bir kere sabit ücret yok) uygun fiyatlarla konuşmaya devam ediyorsunuz. TTnet’te ise “Yalın Fiber” adı altında “telefon hattı” gerekmeksizin bir paket planlamakta ama henüz bu paketin ücreti belli değil.

Sonuç

Sonuç olarak Türk Telekom’un fiber işine girmesi iyi oldu. Şu an için fiyatlarda her ne kadar rekabet görülmese de ileride olası görünüyor. Elbette şu an için herkes fibere geçiş yapamayacak ama altyapı çalışmaları hayli hızlı bir şekilde ilerliyor. Eğer fiber internete ihtiyacınız var ve bölgenizde Superonline henüz hizmet vermiyor ise şu an için TTnet, ileride diğer İSS’ler de sizin için bir alternatif olabilir.

Etiketler:

Paylaş:

Utku Sakallıoğlu, 1990 yılının bir Mayıs günü Giresun’da hayata geldi. Doğumu esnasında ilk dakikalarda beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle Beyin Felci olarak da bilinen Cerebral Palsy‘li olarak hayata tutunmuştur.  >>

Buralardayım
Kategoriler

2 yanıt

  1. gayet açiklayici güzel bir yazi olmus, emeğine yüreğine sağlik diyorum 😀 baba ocaginda superonline, ogrenci evinde ttnet kullanan biri olarak ben de bir iki kelamda bulunmak isterim, ttnet almakta oldugu sabit hat ucretiyle halihazirda kullanicinin belini kirmaktayken bide bunun ustune adil kullanim hakki uygulamasinı tam olarak uygulasaydı ciddi manada müşteri kaybedebilirdi diye düşünüyorum yani bence bu fiber altyapı ile gümbür gümbür gelen superonlinenın önünü kesmek için kullandığı bi kozdu aslında 🙂 diğer bi olay ise yalın internet şakası! normalde 22tl ödediğiniz sabit hat ücreti yerine 15tl yalın internet ücreti (!) ödüyorsunuz 🙂 bide geçiş ücreti var tabi bunun baya bi indirim yapıyolar sağolsunlar, size değil tabi ceplerine :)velhasılkelam ttnet in bu hepbana tavrının değişeceğini pek sanmıyorum ne yapar ne eder o parayı sizden alırlar 🙂 saygılar …

  2. Görünürde ümit ışığı yok malesef 😀 Türk Telekom bölünüp, alternatif operatörlere dağıtılmadığı sürece pahalı fiyatlara tam gaz devam 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir