Teknolojinin hüküm sürdüğü kişisel blog

Antik metronuz hizmete açılmıştır!

 

Ankara’da yaşıyorsanız bilmemenize imkan yok. Çünkü “afiş pornosu” her yerde… Ama Ankara dışındaysanız belki bilmiyorsunuzdur; bugün Ankara’da bir metro açılışı var. Öyle bir açılış olacak ki açılan hattın isminden tutun açılış tarihine, yapım aşamasından tutun açan kişilere kadar türlü enteresanlıklar içeren bir fenomen gerçekleşecek. Böyle tarihi anlar çok sık yaşanmaz, “kayan yıldız”a iyi bakın!

Bilmem bilmeyeniniz var mı ama Türkiye’deki ilk metro hattı Ankara’da ulaşıma açılmış. 1992’de yapımına başlanan, Ankaray -ki Marmaray’ın da isim atasıdır kendisi- 1996’da tamamlanmış. Sonra “asıl metro” olarak adlandırılan M1 hattının yapımına 1993’te başlanmış, 1997’de bitmiş. Sonrası… Sonrası “Ankara metrosu için Ortaçağ’ın başlangıcı” olarak tanımlanabilir. Daha bugün kullandığım ve yazıma başladığım an itibariyle (11.02.2014) kullanıma açık olan metro, bu iki hattan ibaret. Yani 1997 yılından itibaren kullanıma açılan tek bir metre metro hattı yok!

Bugün açılışı yapılacak olan metro hattı ise her ne kadar reklam panolarında “Sincan Metrosu” olarak geçse de aslı Batıkent-Törekent metrosudur. Metronun son durağı olan Törekent, Sincan’ın merkezine hayli uzaktır. Bu konudaki en güzel yorumu “Sincan metrosu Sincan’dan geçmiyor” başlığıyla Yeni Akit Gazetesi’nin internet uzantısı olan Habervaktim.com 6 Ağustos 2013’te yayınladıkları haberde yapılmıştır.

***

Neyse biz gelelim asıl mevzuya. Başlıkta geçen “antik” sıfatının nereden geldiğini soranlar olacaktır haliyle. Açılan metronun neden antik değer kapsamına girdiğini hemen rakamlarla açıklayayım.

Dediğim gibi Ankaray’ın yapımına 1992’de başlanmış. Açılması 4 sene sürmüş. 12 istasyonu var ve toplam hat uzunluğu 8.5 kilometre. M1 olarak bilinen Kızılay-Batıkent hattının yapımına 1993’te başlanmış, tamamlanması 4 sene sürmüş, 1997’de hizmete girmiş. Yine 12 istasyon var toplam hat uzunluğu 14.6 kilometre.

Bugün, daha gerçekleşmeden eminim olduğum müthiş görkemli bir açılışla hizmete girecek olan hat ise resmi ve teknik kayıtlarda M3 ismiyle geçiyor. Yapımına 19 Şubat 2001’de başlanmış. Yine 12 istasyon olarak tasarlanmış. Toplam hat uzunluğu 15.3 kilometre.

Aynı paralel evrende ve aynı yer küre üstünde yaşıyorsak tarihlerimiz 12 Şubat 2014’ü göstermekte. Yani aradan tam olarak 13 sene 11 ay geçmiş. Hatta açılış bir hafta sonra olsaydı tam 14 sene geçmiş olacaktı. Dünya genelinde ve hatta Türkiye genelinde metro hatlarının yapım süreleri göz önüne alındığında açılan metro hattını “antik metro” olarak tanımlamam herhalde yanlış olmaz.

Hadi hazır elimiz değmişken muhtemelen yine 2014 senesi içerisinde açılacak olan M2 olarak geçen Çayyolu-Kızılay ve M4 olarak geçen Tandoğan-Gazino hattına (Keçiören metrosu olarak da bilinir) da değinelim. 12 istasyonlu ve 16.6 kilometre olacak M2 hattı 15.3 kilometre. 2002’de yapımına başlanmış henüz ne zaman açılış yapılacak bilinmiyor. M4 hattı da 12 istasyonlu, 9.2 kilometre. Onun yapımına da 2003’de başlanmış. Açılış tarihi meçhul.

***

Şu rakamları ülkemizden habersiz, yurt dışında yaşayan herhangi 10 yaş üstü insana verseniz “nası yani bunda bir iş var!?” tepkisiyle karşılaşırsınız. Siz yine de küçük çocuklara sorup beyin yakmayın aman diyeyim! “İşbu yazıdan dolayı yanacak beyinlerden yazar sorumlu değildir.” diyerek de aradan sıyrılayım…

Neden? sorusunun cevabı ülkemizin ender beyinlerinden, Transformers dövüştürmek gibi über açık bir ufku olan Melih Gökçek’te gizli. Kendisi 2011 yılında bütün metro inşaatlarını Ulaştırma Bakanlığı’na teslim etti. Can simidi atan bir Ulaştırma Bakanlığı olmasa bu metrolar ne zaman açılacaktı kim bilir!

Kendisine bu durumu sorunca her zamanki gibi Karayalçın’dan devraldığı borçları -bu borçlar da IMF’ye olan borçlar gibi mübarek yıllarca anamızı ağlattı- gösteriyor ve kısaca mealen şöyle diyor: “Efendim metro yapmak aslında dünyanın her yerinde merkezi hükümetlerin işidir. Belediyeler metro yapmaz. Biz bu inşaatların er geç devlete havale edileceğini tahmin ettiğimizden dolayı hepsine aynı anda başladık… Eheheheh kötü mü ettik işte hepsi aynı anda açılmış olacak ehehehehe” (bkz: Melih Gökçek sırıtışı)

Bu arada Melih Gökçek bunu diyor ama aynı partiden olan meslektaşı Kadir Topbaş’ın seçim vaatlerinden biri 2019’da 400 kilometrelik raylı sistem ağına ulaşmak.

***

1994’ten beri Eryaman’da ikamet eden biri olarak hele şükür ki metro hattımızın açılmasından memnunum. Yıllarca metronun yapımında kullanılması için istiflenen demirlerin paslanmasını, istasyonların beton iskeletlerinin üzerinde yeşeren otları, her seçim arifesinde “bu sene kesin açılıyormuş canım” palavralarını ardımızda bırakarak metromuzun gelişini kutluyoruz! Yaşasın Melih Gökçek! Yaşasın eşsiz zekası!

Not: Tablo biraz aceleye geldi çok dandik biliyorum Ankara’mıza hiç yakışmadı.
Not-2: Olası bir davda -doğal gazdan nem kapıp dava açan bir başkan var karşımızda- avukatlığımı üstlenecekler el kaldırsın 🙂

Etiketler:

Paylaş:

Utku Sakallıoğlu, 1990 yılının bir Mayıs günü Giresun’da hayata geldi. Doğumu esnasında ilk dakikalarda beynine yeterli oksijen gitmemesi nedeniyle Beyin Felci olarak da bilinen Cerebral Palsy‘li olarak hayata tutunmuştur.  >>

Buralardayım
Kategoriler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir